Isparta Manşet Röportajı - 25 Mayıs 2021


Avrupa’nın birçok ülkesinde uygulanan ve ülkemizde ilk defa Q grup bünyesindeki Qwell Mobilya Kiralama A.Ş Şirketi tarafından hayata geçirilen mobilya kiralama sektörünün nasıl doğduğunu, bugünlere nasıl geldiğini ve gelecekle ilgili hedeflerinin neler olduğunu şirketin kurucusu Ayla Şahanoğlu Ceyhan arkadaşımız Hakan Yaman’a anlattı.

MANŞET: AYLA HANIM BİZE BİRAZ 

KENDİNİZİ TANITABİLİR MİSİNİZ? EĞİTİM VE GİRİŞİMCİLİK KARİYERİNİZDEN KISACA BAHSEDEBİLİRSENİZ MUTLU OLURUZ.

 

AYLA ŞAHANOĞLU CEYHAN. Diyebilirim ki tüm eğitim hayatım yani ilk, orta, lise ve üniversite eğitimi de dahil Ankara’da geçti. Kamuda başladığım iş hayatına daha sonra özel sektörde devam ettim. Gezi ve seyahat etme tutkum sebebi ile fırsat buldukça kısa dönemli olarak yurt dışında bulunduğum yerlerde konaklama tercihim hep kendimi en rahat htiğim ev ortamı olduğundan ev kiralamayı tercih ettim. İşte bu dönemlerde keşfettiğim eşyalı ev kiralama da evlerdeki eşyaların yetersiz ve demode oluşu beni kendi işimi kurmaya yöneltti. Mobilya kiralama iş modeli benim için böyle başladı. Tabi girişimci bir babanın kızı olmak ve beni her daim destekleyen yüreklendiren bir eşimin olması da yolculuğumda büyük rol oynamıştır.

MANŞET: MOBİLYAKİRLAYA’YI NE ZAMAN VE NASIL HAYATA GEÇİRDİNİZ? BÖYLESİ BİR GİRİŞİMDE BULUNURKEN, SİZİ BUNA İTEN ŞEYLER NELER OLDU?

 

AYLA ŞAHANOĞLU CEYHAN. Gerek dünyada gerekse ülkemizde girişimciliğin yarattığı fırsatlar ve yeni pazarlar ekonominin gelişiminde büyük rol oynuyor. Benim de serüvenim; başlangıcı bir yurtdışı seyahati ve bununla ilgili ihtiyaçlarımla başladı. Çocuklarımın eğitimi sebebi ile yurtdışında bulunmaları gerektiğinden geçici bir süre için ev ile ilgili mobilya ve beyaz eşya ihtiyaçlarımız oldu. “Kiralama sistemi” ile tüm ihtiyaçlarımızı kısa sürede tedarik edebildik. Ülkemize döndüğümde bu hizmet açığını fark ettim ve dünyanın birçok yerinde sunulan bu hizmetin ülkemizde de faaliyet göstermesi gerektiğine inandım. Türkiye’de ilk defa bir kadın girişimci olarak bu sektöre yatırım yapmaya karar verdim. 

Şirketimizi Eylül 2019 yılında kurduk. İlk yıl kendi bünyemizde oluşturduğumuz yazılım departmanı ile alt yapı çalışmalarını tamamladık ve diğer departmanlarımızı oluşturduk. Bu çalışmaların sonunda Ekim 2020’de “MOBİLYAKİRALA“ markamız ile aktif olarak hizmet vermeye başladık.  İş, eğitim ve seyahat isteği gereği insanlar konumlarını değiştiriyorlar. Öncelikle ihtiyaçlarımız her zaman barınma ve mobilya oluyor. Belli zaman aralıklarının ortaya çıkardığı ihtiyaçları karşılama düşüncesi ile yola çıktık. İnsanlar çoğu zaman, zamana karşı psikolojik bir savaş vermektedir. Biz bu zaman aralığında müşterilerimize onların hayatını kolaylaştıracak yaşam alanları, işleri gereği konferans, seminer, çekim gibi alanlarda gerekli olabilecek tüm mobilya ve aksesuar tedariğini gerçekleştirmekteyiz.

MANŞET: TÜRKİYE’DE VE DÜNYADA 

MOBİLYA KİRALAMA SEKTÖRÜ TALEP GÖREN BİR SEKTÖR MÜ? HEM GLOBAL 

HEM DE YERELDE SEKTÖR HAKKKINDA SİZDEN BİLGİ ALABİLİR MİYİZ?

 

AYLA ŞAHANOĞLU CEYHAN. Kiralama hizmeti dünyada yaygın olarak kullanılan bir sistem. Amerika’da, Hindistan’da, birçok Avrupa ülkesinde uzun yıllardır aktif olarak kullanılmaktadır.  Amerika seyahatlerimde mobilya kiralama hizmetinin ne kadar yoğun bir şekilde kullanıldığına bizzat tanık oldum. Ülkemizde ilk olarak satın alma fikri aklımıza gelirken yurt dışında kiralama hizmeti gelmekte. Türkiye’de mobilya kiralama hizmeti birkaç firma tarafından uygulanmaya çalışılmış fakat aktif hale getirilememiştir. Bizim de amacımız Türkiye’de Mobilya Kiralama sistemini alternatif bir yol olmaktan ziyade ilk akla gelen çözüm haline getirmektir. Yeni jenerasyonun sahip olma duygusundan ve sorumluluktan kaçma eğilimleri olduğunu görmekteyiz. Günümüzde yeni ekonominin yaratmış olduğu sistem ile zevkler, ilgi alanları, istekler çok hızlı bir şekilde değişiklik gösterebilmektedir. Bireyler ihtiyaçlarının hızlı, pratik, ve ekonomik bir şekilde karşılanmasını talep etmektedir. Neredeyse altı aydır aktif olarak bu hizmeti müşterilerimize sunmaktayız. Almış olduğumuz yoğun talep doğrultusunda gelecek dönemlerde de mobilya kiralama hizmetine olan ilginin kat ve kat artacağını düşünüyoruz.

MANŞET: SİSTEM NASIL İŞLİYOR? BİR 

MÜŞTERİ, BİR ÖĞRENCİ YA DA ETKİNLİK 

GERÇEKLEŞTİRMEK İSTEYEN BİRİSİNE NASIL BİR HİZMET SUNUYORSUNUZ? KISACA ANLATABİLİR MİSİNİZ?

 

AYLA ŞAHANOĞLU CEYHAN. Ülkemizin her bölgesinden ve yurtdışından müşterilerimiz bizlere “mobilyakirala.com.tr” internet sitemizden ve mağazalarımızdan kolaylıkla ulaşıp, sipariş verebilmektedirler.

Ev, ofis, ticari işletmeler, şantiyeler, okullar, oteller kısacası tüm işletmeler için ihtiyaç duyduğunuz mobilya, dekorasyon malzemeleri, elektronik aletleri, ev tekstili, mutfak malzemeleri, outdoor ve spor ürünleri ve özel etkinliklerde ihtiyaç duyabileceğiniz tüm ürünleri, ihtiyaç duyduğunuz süre kadar kiralayabilirsiniz. Özel hazırlanmış paketlerimiz ile yaşam alanınızın tüm ihtiyaçlarını hızlıca karşılayabilir, paketleri kendi ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilir ve kolayca kiralayabilirsiniz. Kiralama işlemi süresince ürünlerin seçiminden, müşterilerimize ulaşımı, dizaynı, kurulumu ve geri alınımı süreçlerinin hepsi Mobilya kirala ekibi tarafından sunulmaktadır. Amacımız müşterilerimizi yormadan, keyifli, ekonomik ve güvenilir bir alışveriş deneyimi sunmaktır. 

MANŞET: TÜRKİYE’DE HANGİ NOKTALARDA BULUNUYORSUNUZ? ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE HEM YURT İÇİNDE HEM DE YURT DIŞINDA HANGİ NOKTALARDA BULUNMAK İÇİN GİRİŞİMLERİNİZ VAR?

 

AYLA ŞAHANOĞLU CEYHAN. Vadi İstanbul ve Maltepe Ritim İstanbul, İzmit, Bodrum Avenue AVM showroomlarımızda aktif olarak hizmet vermekteyiz. Beylikdüzü ve Konya’da da irtibat noktalarımız bulunmaktadır. Kısa süreli hedeflerimiz arasında Ankara, İzmir, Antalya, Eskişehir, Adana illerimizde yeni showroomlarımızı açmak istiyoruz. Daha sonraki aşamalarda tüm Türkiye’de hizmet noktalarımız olacak şekilde planlamalar yapıyoruz. 

Yurt dışındaki lokasyonlarımız için de çalışmalarımıza ve görüşmelerimize başladık. Gelecek günlerde gelişime paralel olarak ihtiyaçların da değişebileceğini ve genişleyebileceğini göz önünde bulundurarak kendimizi daha güçlü bir yapıya hazırlıyoruz.

MANŞET: ŞU ANDA ÖZELLİKLE EV VE OFİS MOBİLYALARINDA HANGİ TRENDLER ÖNE ÇIKIYOR? ÖZELLİKLE MOBİLYA KİRALAMADA MOBİLYA SATIN ALMAYA KIYASLA NE GİBİ YAKLAŞIMLAR SÖZ KONUSU?

 

AYLA ŞAHANOĞLU CEYHAN. İhtiyaçlar hedef kitlelere göre değişiklik gösterebiliyor. Modern, konforlu, işlevsel ev ve ofis mobilyaları en çok tercih edilen ürün grupları arasında yer alıyor. Küçük alanlarda, pratik çözümler üreten mobilyalar müşterilerimizin tercihleri arasında. Yaz dönemi yaklaştığı için şuan yazlık, bahçe mobilyaları en çok talep gören ürün grupları.

MANŞET: MOBİLYA KİRALAMANIN AVANTAJLARI NELERDİR? HANGİ ÖZELLİKLERİ MOBİLYALARI SATIN ALMAKTAN ÇOK KİRALAMAYI DAHA ÖN PLANA ÇIKARTABİLİYOR?

 

AYLA ŞAHANOĞLU CEYHAN. İlk prensibimiz müşterinin istek ve talepleri doğrultusunda pratik çözümler üretmektir. Müşterilerimiz bizimle iletişime geçtiklerinde yalnızca ihtiyaçlarını söylüyorlar. Daha sonrasında geriye kalan tüm işlemleri biz kendileri için tamamlıyoruz. Sürecin kolaylığı müşterilerimizin en çok ilgisini çeken yanı oluyor. Günün yoğunluğu içerisinde bazen çok basit problemler bile bizim için aklımızı oyalayan konular haline gelebiliyor. Taşınma, yeni iş kurma, hayatınızı değiştirme düşünceleri de özellikle büyük şehirlerde her zaman için yorucu bir süreç olarak düşünülmektedir. Mobilyakirala ile size yalnızca bavulunuzu alıp gelebileceğiniz ve geriye kalan tüm süreçleri profesyonel bir ekibin yöneteceği bir deneyim sunuyoruz. En önemli tasarrufun zamandan yapılan tasarruf olduğunu düşündüğümüz ve bildiğimiz için biz müşterilerimize zaman kazandırıyoruz. Kiralama yapmanın satın almaya göre çok daha ekonomik ve pratik bir çözüm olması da tercih edilme sebeplerimizden bir tanesi. Projemizi hayata geçirirken bizi en çok motive eden etmenlerden bir tanesi ise dönüşüm ekonomisine destek olmak ve doğanın korunmasına katkı sağlamak oldu. Kiraladığınız her mobilya ile yeni mobilya üretiminde kullanılacak hammadde ihtiyacını azaltmış olup, siz de doğaya destek olabilirsiniz.

MANŞET. Öncelikle bize zaman ayırıp işletmeniz hakkında detaylı bilgi verdiğiniz için teşekkür ediyoruz. Türkiye’ye kazandırdığınız mobilya kiralama sektörünün kısa zamanda gelişerek ve büyüyerek bireylerin ve işletmelerin ihtiyacını karşılayarak çözüm ortağı olmanızdan dolayı sizi tebrik ediyor, başarılar diliyoruz.

 

AYLA ŞAHANOĞLU CEYHAN. Hakan Bey asıl ben teşekkür ediyorum. Sizlerle daha önce de Isparta’da bir araya gelmiş, tanışma imkanı bulmuştuk. Bu vesile ile bir kez daha bir araya geldik. Bizi ve işletmemizi Isparta kamuoyuna tanıtma imkanı sağladığınız için size ve ekibinize çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu hizmetlerimizden Ispartalı hemşehrilerimiz de faydalanacaklardır. Bizler, sizlere bir telefon kadar yakınız.


Kaykak Isparta Manşet